قالب وردپرس درنا توس
خانه / تازه‌ها / بیوتکنولوژی / روشی نوین برای درمان بیماری کورهن با استفاده از باکتری‌ها

روشی نوین برای درمان بیماری کورهن با استفاده از باکتری‌ها

پژوهشگران دریافتند که آنزیم تولید شده توسط فلورمیکروبی نامتوازن در دستگاه گوارش انسان به بیماری کورهن ارتباط مستقیم دارد. در این مطالعه نوین، بخشی معنی داری از باکتری‌های موجود در فلورمیکروبی دستگاه گواردش حذف گردید و باکتری‌های «مفید» جایگزین این باکتری‌ها گردیدند. باکتری‌های جدید آنزیم اوراز را تولید نمی‌کنند و در نتیجه این راهکار، روشی نوین برای درمان بیماری کورهن می‌باشد. بیماری کورهن یک التهاب دستگاه گوارش می‌باشد که حدود یک میلیون کودک و بزرگسال در ایالات متحده به آن مبتلا می‌باشند. ناتراز شدن زیستی عامل اصلی بیماری کورهن و دیگر بیماری‌ها می‌باشد، اگرچه مکانیسم پنهان این بیماری دقیقاً مشخص نیست.

یماری کروهن
تصویر اریتما نودوسوم موجود در پشت بیمار مبتلا به بیماری کروهن (تصویر از ویکیپدیا)

با مطالعات انجام شده بر روی انسان‌ها و موشها، پژوهشگران دریافتند که باکتری‌های مضر مانند پروتوباکتریها از اوره تغذیه می‌کنند که خود محصول فرعی و اضافی در انتهای دستگاه گوارش می‌باشد و عامل اصلی ناتراز شدن زیستی می‌باشد.

باکتری‌های مضر از آنزیم اوره آز استفاده نموده و اوره را به آمونیوم تبدیل می‌نمایند که قسمتی از متابولیسم نیتروژن نیز می‌باشد. آمونیوم حاصل دوباره توسط باکتری‌ها جذب شده و اسید آمینه مربوط به ناتراز شدن زیستی در بیماری کورهن مربوط می‌شود را تولید می‌نماید. باکتری‌های مفید ممکن است به این شکل عمل نکنند، بنابراین به عنوان راهکاری برای تغییر میکروبیوم دستگاه گوارش به سمت حالت سالم‌تر و درمان بیماری مورد استفاده قرار گیرد.

این مطالعه از آن جهت دارای اهمیت می‌باشد که نشان می‌دهد حرکت نیتروژن به سمت باکتری‌ها منجر به ایجاد ناتراز شدن زیستی می‌گردد و همچنین اثبات کننده این است که تنها با یک آنزیم می‌تواند تمام ترکیب جمعیت باکتری دستگاه گوارش را تغییر داد.

لازم به ذکر است، به منظور بررسی نقش متابولیسم نیتروزن در ناتراز شدن زیستی، پژوهشگران آزمون‌هایی برای تحلیل متابولیسم مولکول کوچکی را در مدفوع ۹۰ بیمار کورهن انجام دادند. نتایج نشان داد که آمینه اسیدهای موجود در مدفوع که نتیجه متابولیسم نیتروژن توسط باکتری‌ها می‌باشد به صورت معنی داری با بیماری کورهن، ناتراز شدن زیستی و فراوانی پروتوباکتریها در بیماران رابطه دارد. این نتایج منجر شد که پژوهشگران در مدلهای حیوانی متابولیسم نتروژن را به صورت کامل رصد کنند تا مکانیسمی که منجر به ایجاد این بیماری می‌شود را شناسایی نمایند.

به منظور تأیید نقش اوره آز در متابولیم نیتروژن و در نتیجه ایجاد ناترازی زیستی از مدل حیوانی استفاده گردید. به این منظور فلور میکروبی دستگاه گوارش مدل حیوانی باید کاملاً پاک شده و سپس توسط میکروبهای ویژه‌ای پیکربندی گردد پژوهشگران فلور میکروبی دستگاه گوارش موش را توسط آنتی بیوتیک (وانکومایسین و نئومایسین) و پلی اتیلن گلایکول فلور میکوربی را پاک نمودند. لازم به ذکر است، پلی اتیلن گلایکول برای پاکسازی دستگاه گوارش به منظور آماده سازی بیماران برای کلونوسکوپی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش منجر می‌شود که مقدار باکتریهای داخل دستگاه گوارش موش به مقدار قابل ملاحظه‌ای کاهش یابد و فرصتی برای انتقال باکتری‌های جدید و استقرار آنها در دستگاه گوارش موش را به پژوهشگران می‌دهد.

با استفاده از این تکنیک، دانشمندان توانستند باکتری اشرشیاکولی را به دستگاه گوارش موش تلقیح نمایند. به نحوی که میزان وجود اوره آز را در آن تغییر دهد. به این منظور باکتری اشرشیاکولی که توانایی تولید اوره آز ندارد به به دستگاه گوارش موش انتقال داده شد و تغییری در تراز زیستی ایجاد نکرد در حالی که در موش‌هایی که با اشرشیاکولی که توانایی ساخت اوره آز دارند تلقیح شدند منرج به تشدید ورم مخاط روده بزرگ گردید.

مشابه مدل حیوانی، پنج بیمار با آنتی بیوتیک مشابه و پلی اتیلن گلایکول تیمار گردیدند تا میزان تراز باکتریایی به کمتر از ۱۰۰۰۰۰ برابر کاهش یابد و توانستند فلورمیکروبی بیمارای دارای ورم دستگاه گوارش را تغییر دهند. پژوهشگران در تلاش هستند با استفاده از این روش ترکیب باکتری‌های مفید موجود در فلورمیکروبی را به منظور درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار دهند.

منابع:

Ni J, Shen TD, Chen EZ, Bittinger K, Bailey A, Roggiani M, Sirota-Madi A, Friedman ES, Chau L, Lin A, Nissim I, Scott J, Lauder A, Hoffmann C, Rivas G, Albenberg L, Baldassano RN, Braun J, Xavier RJ, Clish CB, Yudkoff M, Li H, Goulian M, Bushman FD, Lewis JD, Wu GD. A role for bacterial urease in gut dysbiosis and Crohn’s disease. Science Translational Medicine, 2017; 9 (416): eaah6888. DOI: 10.1126/scitranslmed.aah6888

Schaubeck M, Clavel T, Calasan J, Lagkouvardos I, Haange SB, Jehmlich N, Basic M, Dupont A, Hornef M, von Bergen M, Bleich A, Haller D. Dysbiotic gut microbiota causes transmissible Crohn’s disease-like ileitis independent of failure in antimicrobial defence. Gut. 2016 Feb;65(2):225-37. doi: 10.1136/gutjnl-2015-309333.

University of Pennsylvania School of Medicine. 2017. Note that image may be edited for aesthetic reasons and content may be edited for : length. The material retrieved from thecellule.com. The material is available online at: http://taq.ir/1396/10/05

 

این نوشته هم جالبه!

نانوذرات طلا

کنترل از راه دور رهاسازی داروی ضدسرطان به داخل تومور

پژوهشگران به دنبال انتقال مقدار زیادی از داروی های ضدسرطانی به داخل تومور می‌باشند. نتیجه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *