خانه / تازه‌ها / بیوتکنولوژی / کنترل از راه دور رهاسازی داروی ضدسرطان به داخل تومور

کنترل از راه دور رهاسازی داروی ضدسرطان به داخل تومور

پژوهشگران به دنبال انتقال مقدار زیادی از داروی های ضدسرطانی به داخل تومور می‌باشند. نتیجه تحقیقات جدید نشان داد که می‌توان از لیزر و نانوذرات طلا نور-انگیخته برای کنترل از راه دور آزاد سازی داروی های ضد سرطانی به داخل سلول استفاده نمود. این پژوهشگران از پوشش‌های نانو طلا برای انتقال مقدار سمی داروهای لاپاتینیب و دوستاکسال داخل سلولهای سرطانی سینه مورد استفاده قرار دادند. این پژوهشگران نشان دادند که با استفاده از لیزر می‌توان به صورت کنترل از راه دور رهاسازی داروی ضدسرطان به داخل تومور را به دست گرفت.

نانوذرات طلا
پژوهشگران دانشگاه رایس و دانشگاه نورثوسترن با استفاده از نانوذرات نورانگیخته (نانوذره طلا و نور آبی) داروهای ضدسرطانی را پوشش دادند. نور حاصل مادون قرمز لیزر برای آزاد سازی داروی از نانوپوشش مذکور مورد استفاده قرار می‌گیرد (تصویر از گودمن، دانشگاه رایس).

لازم به ذکر است نانوذرات دارای اثر سمی نمی‌باشند و این داروها می‌توانند با استفاده از انرژی بسیار کم لیزهای مادون قرمز به بافت و تومور مورد نظر برسد که ممکن است چندین سانتیمتر در زیر پوست قرار داشته باشد. این داروها شبیه به اسب‌های تروجان می‌باشند که می‌توانند داروهای سمی را با استفاده از نانوپوشش ها به صورت مخفی و پوشش داده شده، به تومور مورد نظر انتقال دهند. دانشمندان دانشگاه رایس که این سیستم انتقال دارو با استفاده از نانوپوشش طلا را اختراع نموده‌اند بیش از ۱۵ سال بر روی خواص ضد سرطانی آن فعالیت داشته‌اند. در این سیستم ماکروفاژ ها که نوعی از سلولهای سفید خون می‌باشند مورد استفاده قرار گرفته‌اند و آن‌ها می‌توانند به داخل تومورها نفوذ نمایند. این سلولها ترکیبات دارویی را به داخل تومور انتقال داده و سپس از لیزر برای آزاد سازی دارو استفاده خواهد شد. نکته مهم این است که در ماکروفاژ مورد استفاده دارو قبل از آزاد سازی توسط لیزر از سلول رها نمی‌گردد.

لازم به ذکر است استفاده از داروهای شیمی درمانی برای نفوذ به داخل تومور بسیار مشکل و پیچیده می‌باشد. همچنین داروها پس از نفوذ به داخل تومور تمایل به خروج از تومور دارند و مدت زیادی داخل تومور باقی نمی‌مانند. بنابراین بیماران برای دریافت مقدار مؤثر دارو باید مقدار زیادی از دارو استفاده نمانند که عوارض جانبی آن نیز به طبع بالاتر خواهد بود. روش جدید انتقال دارو با استفاده آر ترکیب ماکروفاژ می‌تواند این مشکل را مرتفع نماید و مقدار موقر دارو را به داخل سلول سرطانی انتقال دهد و در نتیجه بیماران مقدار کمتری از دارو را مورد استفاده قرار دهند.

برای نمونه یکی از داروهایی که در این مطالعه مورد استفاده واقع شد، لاپاتینیب است که از جمله داروهای مهم گروه داروهای ممانعت کننده‌های تایروسین کیناز می‌باشند. این داروها دارای پروتئین هدف ویژه‌ای می‌باشند که سلولهای مختلف سرطانی را مورد هدف قرار می‌دهند. از دیگر داروهای پذیرفته شده توسط سازمان دارو آمریکا که در این گروه جای دارند می‌توان به دارویهای امانتینیب (سرطان خون)، گفیتینیب (سرطان سینه و شش)، ارلوتینیب (شش و پانکراس)، سانیتینیب (شکم و کلیه)، و سورافنیب (کبد، تیروی و کلیه) اشاره کرد.

گروه داروهای ممانعت کننده تایروزین کیناز محلول در آب نمی‌باشند. این داروها داروها در مقدار بسیار کمی مورد استفاده قرار می‌گیرند و مقدار بسیار کم آنها علیه سلولهای سرطانی بسیار مؤثر می‌باشد. بر این اساس چنانچه روش مورد استفاده برای انتقال دارو با استفاده از نانوپوشش ها موفق باشد می‌توان برای تمام داروهای گروه ممانعت کننده تایروزین کیناز مورد استفاده قرار گیرد. این روش در مراحل تست حیوانی می‌باشد و در صورت استقرار آزمون حیوانی می‌تواند برای آزمون مورد استفاده قرار گیرد. با استفاده از این تکنولوزی می‌تواند از بازگشت سلولهای سرطانی پس از ماهها و یا سالها نیز جلوگیری نمود.

منابع:

 

Goodman AM, Neumann O, Nørregaard K, Henderson L, Choi MR, Clare SE, Halas NJ. Near-infrared remotely triggered drug-release strategies for cancer treatment. Proceedings of the National Academy of Sciences, 2017; 201713137. DOI: 10.1073/pnas.1713137114

Goodman AM, Hogan NJ, Gottheim S, Li C, Clare SE, Halas NJ. Understanding Resonant Light-Triggered DNA Release from Plasmonic Nanoparticles. ACS Nano. 2017 Jan 24;11(1):171-179. DOI: 10.1021/acsnano.6b06510

The above material provided by Rice University. Note that image may be edited for aesthetic reasons and content may be edited for length. The material retrieved from thecellule.com and it is available at: http://taq.ir/?p=2413&preview=true

 

درباره حمید احمدیان مقدم

من به علوم و فناوری های نوین علاقه مند هستم!

این نوشته هم جالبه!

رناپیامرسان

ابزار نانوپزشکی که می‌تواند برای درمان بسیاری از بیماریها استفاده شود.

ابزار جدید نانوپزشکی، از نانوذرات برای انتقال ژن‌های درمانی برای در مبارزه با بسیاری از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *