خانه / تازه‌ها / بیوتکنولوژی / کاربرد نانوپوشش‌ها در مواد غذایی و میوه‌ها

کاربرد نانوپوشش‌ها در مواد غذایی و میوه‌ها

امروزه پوشش‌های خوراکی در صنایع کشاورزی و غذایی بسیار مورد توجه واقع شده‌اند. از جمله پوشش‌های  خوراکی می‌توان به نانوپوشش‌های مواد غذایی و میوه‌ها اشاره کرد. این نانوپوشش‌ها می‌توانند عمر انباری مواد غذایی را افزایش داده و حاوی مواد غذایی باشند که برای سلامت انسان مفید است. اگرچه اغلب این پوشش‌های دارای محدودیت‌های ذاتی می‌باشند که استفاده از آنها را محدود می‌نماید. پوشش‌های با دوام بایستی دارای تبادلات ویژه‌ای بین مواد پوشش دهنده و سطح کالای مورد نظر داشته باشد. همچنین پوشش دادن برخی کالاها مانند میوه‌های زمان بر و وقت گیر می‌باشد و این پوشش‌های از طریق روشهای سنتی قابل اجرا نیستند. در این مواد ویژه‌ای که بتوان به سرعت بالا بر روی کالاهای غذایی  مانند میوه‌ها قابل استفاده باشد بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

تاثیر نانوپوشش‌ها در مواد غذایی در مقایسه با نمونه های شاهد (تصویر از انستیتو علوم نوین کره جنوبی).

یک تیم پژوهشی به رهبری پروفسور چوی، اسپری نانوپوششی را ابداع نمودند که دارای پایه ماده گیاهی پلی فنول می‌باشد و می‌توان برای تمام سطوح مورد استفاده قرار گیرد. این نانوپوشش در کسری از ثانیه قادر است لایه‌ای نانومتری ایجاد نماید که منجر به پوشش کالاهای غذایی ماننده میوه‌های می‌گردد. نتایج نشان داد که پرتقال‌های ماندارین و توت فرنگی‌های پوشش داده شده توسط این روش به طور معنی داری دارای عمر پس از برداشت بیشتری می‌باشند. این نتایج نشان از کاربرد عملی این نانوپوشش‌های خوراکی به منظور افزایش عمر مواد فاسد شدنی می‌باشد.

این تکنولوژی به عنوان اختراع ثبت شده است و در حال تجاری سازی در صنایع تولیدات مواد نگهدارنده می‌باشد.

پلی فنول ها، متابولیت های ناشی از فتوسنتز در گیاهان می‌باشد، دارای چندین گروه هیدروکسیل می‌باشد و به مقدار بسیار زیادی در گیاهان یافت می‌شوند و دارای خواص آنتی اکسیدانی بسیار زیادی  نیز می‌باشد. آن‌ها به مقدار بسیار زیادی در  به عنوان مواد افزودی در غذاها مورد استفاده قرار می‌گیرند و دارای قابلیت ضدمیکروبی و ضد سرطانی نیز می‌باشند.

پلی فنول ها همچنین می‌توانند به همراه یونهای آهن مورد استفاده قرار گیرند، که این یونها به صورت طبیعی در بدن یافت می‌شوند. این ترکیب همچنین سطح چسبنده بسیار قوی‌ای را ایجاد می‌نماید که می‌تواند در جرمسازی و جوهر سازی نیز مورد استفاده واقع گردد.

تیم پژوهشی خواص شیمیایی ترکیب آهن-پلی فنول را به روش اسپری ادغام نمودند تا منجر به تکنولوژی نانوپوشش گردد. در مقایسه با روش سنتی که نمونه‌ها در محلول پوشش‌های غرقاب می‌گردد با استفاده از روش اسپری می‌تواند محلول پوشش دهنده را بر روی سطح منتخب به صورت بسیاری سریعتری مورد استفاده قرار داد. همچنین اسپری نمودن منجر به جلوگیری از آلودگی می‌شود که در روشهای قدیمی غرقابی مشکلات زیادی را ایجاد می‌نمود.. تیم پژوهشی نشان داد که اسپری نمودن نانوپوشش می‌تواند بر روی مواد مختلفی مانند شیشه، پلاستیک و پارچه مورد استفاده قرار گیرد. ترکیب پلی فنول ها همچنین به عنوان ماده ضد بخار برای لنزها و مواد ضدقارچی نیز مورد استفاده قرار میگرد.

همچنین اسپری این مواد به عنوان پوشش مواد غذایی خوراکی همراه با به همراه داشتن مواد ضد میکروبی طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این پوشش‌ها به صورت معنی داری مدت زمان انبارداری پرتقال تانگرین و توت فرنگی را به ترتیب به بیش از ۲۸ روز و ۵۸ ساعت افزایش داد. این در حالی است که میوه‌های بدون داشتن نانوپوشش‌ها در طی این مدت دچار آلودگی شدید قارچی شدند.

پروفسور چوی می‌گوید: تکنولوژی نانوپوشش‌های هنوز در مراحل اولیه خود می‌باشد و قابلیت‌های فوق العاده آن‌ها کماکان در سطع وسیع عملی نشده است. همچنین نتایج نشان داد نانوپوشش‌ها می‌توانند به راحتی برای مصارف گوناگون مورد استفاده قرار گیرند و ترکیب خلاقانه آنها با دیگر نانوموادهای موجود و روش‌های پوشش دهی می‌تواند منجر به آشکار شدند قابلیت بیشتر آنها گردد.

منبع

Ji Park, Sohee Choi, Hee Moon, Hyelin Seo, Ji Kim, Seok-Pyo Hong, Bong Lee, Eunhye Kang, Jinho Lee, Dong Ryu, Insung S. Choi. Antimicrobial spray nanocoating of supramolecular Fe(III)-tannic acid metal-organic coordination complex: applications to shoe insoles and fruits. Scientific Reports, 2017; 7 (1) DOI: 10.1038/s41598-017-07257-x

The Korea Advanced Institute of Science and Technology. 2017. Nanocoating of commodity goods such as fruits. Retrieved from thecellule.com: http://taq.ir/?p=2254&preview=true

 

درباره حمید احمدیان مقدم

من به علوم و فناوری های نوین علاقه مند هستم!

این نوشته هم جالبه!

نانوذرات طلا

کنترل از راه دور رهاسازی داروی ضدسرطان به داخل تومور

پژوهشگران به دنبال انتقال مقدار زیادی از داروی های ضدسرطانی به داخل تومور می‌باشند. نتیجه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *