خانه / تازه‌ها / بیوتکنولوژی / استخراج پادتن بسیار قوی مهار کننده ایدز در گاوها

استخراج پادتن بسیار قوی مهار کننده ایدز در گاوها

امروزه گاوها از مرکز پاستور خارج شده و وارد مراکز تحقیقاتی واکسن ایدز شده‌اند (عنوان گزارش منتشرشده در مجله نیچر). تیم پژهشی مرکز تحقیقات واکسن آمریکا به تازگی گزارشی از استخراج پادتن بسیار قوی مهار کننده ایدز در گاوها را منتشر نموده است. این پادتن در گاوها در طی چند هفته تولید می‌گردند در حالی که در انسانها ممکن است سالها به طول بیانجامد. حیوان مدل که به طور غیر منتظره‌ای دریچه‌ای تازه‌ای را در تحقیقات مربوط به واکسن ایدز کشوده است.

 پادتن بسیار قوی مهار کننده ایدز
دانشمندان موفق شدند پادتن قوی مهار ایدز در گاوها را تولید نمایند (تصویر موسسه بین المللی تحقیقات ایدز).

از جمله دستیافته های مربوط به واکسن ایدز استخراج آنتی بادی‌هایی می‌باشد که در بدن افراد سالم تولید می‌شود. این تحقیقات در نمونه‌های انسانی و حیوانی تا به حال موفق نبوده است. این پژوهش نشان داد که نه تنها این پادتن‌ها در بدن حیوانات قابلیت تولید دارند در عین حال هنگامی که از تنظیمات صحیحی استفاده شده باشد می‌تواند به نتایج سریعی دست یافت.

دانشمندان پیشتر دریافته بودن که افرادی که دارای آلودگی مزمن ایدز می‌باشند آنتی بادی‌هایی را تولید می‌نمایند به نام bnAbs، که می‌تواند بر تنوع بالای ویروس ایدز غلبه نماید. اولین نوع این آنتی بادی‌ها در سال ۲۰۰۹ به نام IAVI گزارش گردید. این آنتی بادی حلقه‌های بلند مولکولی داشته و با رسیدن به برخی از نواحی از سطح ویروس می‌تواند منجر به مهار ویروس ایدز می‌گردد. پژوهش‌های گذشته که از آنتی بادی گاوی استفاده شده بود نشان داد که آنتی بادی موجود در گاو نیز دارای این حلقه‌های بلند مولکولی می‌باشند که در آنتی بادی‌های انسانی وجود ندارند. این حلقه‌ها از این جهت اهمیت دارند که ویروسها دارای سطوحی از مواد قندی می‌باشند که از دسترسی اغلب آنتی بادی‌ها به نواحی حساس در ویروس‌ها جلوگیری می‌نماید.

حال تیم‌های تحقیقاتی در دانشگان های تگزاس، دانشمندان تحقیقات پزشکی در مراکز مختلف اکنون در حال پاسخ به این پرسش می‌باشند که اگر ما گاوها را نسب به ویروس پادژن ایدز ایمن نماییم.

پاسخ از اینجا آغاز می‌شود که در سطح ویروس ایدز ناحیه‌ای وجود دارد که می‌تواند گیرنده پادتن bnAb باشد. ساخت آنتی بادی که بتواند گونه‌های مختلف این پروتئین را در ویروس‌های مختلف شناسایی کند می‌تواند منجر به ایمن سازی نسبت به این ویروس گردد. در حقیقت این ترفندی است که ویروس ایدز استفاده می‌تواند و ارائه راهکار درمان صحیح برای مقابله با این ویروس را با مشکل مواجه ساخته است.

دانشمندان فکر می‌کردند که مواق شدن پادژنی بنامی BG505 SOSIP را ایجاد نمایند، که بر روی خرگوش‌ها، خوکچه هندی و میمون‌ها نتایج مختلفی از خود نشان داد. این پادژن درمورد یکی از گونه‌های این ویروس بسیار خوب عمل کرد اما در مقابله با گونه‌های دیگر ویروس ایدز تا به حال موفق نبود.

در حال حاضر تمام گاوهایی که با این پادژن اشاره شده ایمن سازی شده‌اند توانایی تولید پادتن bnAbs را درطی ۳۵ تا ۵۲ روز دارند ولی این در حالی است که این پادتن در ۵ تا ۱۵ درصد افراد مبتلا به بیماری ایدز تولید می‌گردد و خود سالها به طول می‌انجامد.

لازم به ذکر است گاوها را نمی‌توان با ویروس ایدز مبتلا نمود. این نتایج تنها دریچه‌ای را برای تحقیقات ایدز مشخص می‌نماید که استفاده از پادتن‌های انسانی دارای حلقه‌های بلند مولکولی می‌تواند استخراج bnAb در هنگام واکسینه شدن افزایش دهد. همچنین این نتایج نه تنها در مورد درمان از ویروس ایدز، که برای تولید سریع پادتن و واکسن برای بقیه بیماری‌های عفونی نیز دارای کارکرد بسیار مهمی می‌باشد.

منبع

Devin Sok, Khoa M. Le, Melissa Vadnais, Karen Saye-Francisco, Joseph G. Jardine, Jonathan Torres, Zachary T. Berndsen, Leopold Kong, Robyn Stanfield, Jennifer Ruiz, Alejandra Ramos, Chi-Hui Liang, Patricia L. Chen, Michael F. Criscitiello, Waithaka Mwangi, Ian A. Wilson, Andrew B. Ward, Vaughn V. Smider, Dennis R. Burton. Rapid elicitation of broadly neutralizing antibodies to HIV by immunization in cows. Nature, 2017; DOI: 10.1038/nature23301

International AIDS Vaccine Initiative. 2017. Powerful HIV blocking antibodies in cows. Retrieved from thecellule.com: available online at: http://taq.ir/?p=2195&preview=true

درباره حمید احمدیان مقدم

من به علوم و فناوری های نوین علاقه مند هستم!

این نوشته هم جالبه!

نانوذرات طلا

کنترل از راه دور رهاسازی داروی ضدسرطان به داخل تومور

پژوهشگران به دنبال انتقال مقدار زیادی از داروی های ضدسرطانی به داخل تومور می‌باشند. نتیجه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *