خانه / تازه‌ها / نور ساطع شده از دستگاه‌های دیجیتال منجر به اختلال در خواب می‌شود

نور ساطع شده از دستگاه‌های دیجیتال منجر به اختلال در خواب می‌شود

شکی وجود ندارد که در تمام ساعات روز ما به دستگاه همراه خود وابستگی داریم و این وابسته در هنگام شب نیز وجود دارد. امروزه تمامی افراد تجربه استفاده از دستگاه همراه هوشمند، تبلت و یا تلویزیون‌های صفحه تخت را در هنگام خواب داشته‌اند. بررسی جدید که توسط پژوهشگران دانشگاه هوستن انجام شده است نشان می‌دهد که نور آبی که از این دستگاه‌های دیجیتال ساطع می‌شود منجر به افزایش وقوع اختلال در خواب شده است.

 

تلفن هوشمند
تصویر دو تلفن هوشمند، سامسونگ گالاکسی جی۷ و آیفون ۶ اس (تصویر از ویکیمدیا).

در مطالعه‌ای که افراد داوطلب ۱۷-۴۲ ساله در آن شرکت داشتند به مدت دو هفته از عینک‌هایی استفاده کردند که عبور نورهای با طول موج کوتاه جلوگیری می‌نمود. این افراد از این عینک‌ها به صورت معمول شب هنگام در حال استفاده از دستگاه‌های دیجیتال خود استفاده کردند. نتایج نشان داد استفاده از این عینک‌ها منجر به افزایش ۵۸ درصدی سطح ملاتونین شده است. ملاتونین ماده شیمیایی می‌باشد در بدن انسان تولید شده و به بدن القا می‌نماید که وقت خواب می‌باشد. حتی به گفته دکتر لیزا اوسترین، استادیار بخش اپتومتری، که این پژوهش را هدایت می‌نمود این افزایش مقدار ملاتونین حتی از مقدار ملاتونین موجود در مکمل‌هایی دارویی نیز بیشتر می‌باشد. به گفته ایشان نکته مهم در این نتایج این است که نور آبی موجود در طول شب موجب کاهش کیفیت خواب افراد می‌گردد و همچنین خواب صحیح کارکرد بسیار مهمی در بسیاری از فعالیت‌های بدن انسان دارد.

همچنین داوطلبین گزارش دادند که با استفاده از این عینک‌های کیفیت خواب بهتری داشتند، به سرعت به خواب می‌رفتند و حتی طول مدت خواب شبانه آنها ۲۴ دقیقه افزایش یافته است.

نتایج نشان داد که بیشترین مقدار ساطع شدن نور آبی از دستگاه‌هایی می‌باشد که دارای صفحه نمایش آل.ای.دی می‌باشند. نور آبی منجر به تغییرات شدید در ساعت زیستی و چرخه کاردین در بدن انسان می‌شود که به بدن ما می گویند چه زمانی می‌بایست استراحت نماییم. این نورهای مصنوعی رسپتورهای نوری ویژه‌ای را فعال می‌نمایید که ipRGC نامیده می‌شوند.

در حال حاضر مهمترین منبع نور آبی، خورشید می‌باشد اگرچه در بسیاری از صفحات نمایش آل.ای.دی هم یافت می‌شود. دکتر استرین پیشنهاد می‌نماید که زمان استفاده از این دستگاه‌ها را کاهش دهیم، فیلترهای ویژه برروی این صفحات استفاده نماییم، از عینک‌هایی استفاده نماییم که جلوی ورود نور آبی را می‌گیرد و یا از لنزهای آنتی رفلکت در هنگام شب استفاده نماییم. همچنین برخی از دستگاه‌ها این قابلیت را دارا می‌باشند که تنظیمات حالت شب را در آنها قابل فعال شدن می‌باشد که ساطع شدن نور آبی را محدود می‌نماید. با استفاده از این عینک‌ها و محدود شدن ورود نور آبی به گیرنده‌های نوری موجود در بدن می‌توانیم کماکان از دستگاه‌های خود استفاده نموده و همچنین خواب مناسب‌تری نیز داشته باشیم.

نتایج آخرین پژوهش‌ها نشان می‌دهد ۷۵ درصد افراد از خواب هفته گذشته خود راضی می‌باشند و ۴۰ درصد افراد گزارش کرده‌اند که فعالیت روزانه آنها  حداقل یکبار در طول هفته به علت خواب نامناسب شبانه مختل شده است.

منبع

Lisa A. Ostrin, Kaleb S. Abbott, Hope M. Queener. Attenuation of short wavelengths alters sleep and the ipRGC pupil response. Ophthalmic and Physiological Optics, 2017; 37 (4): 440 DOI: 10.1111/opo.12385

University of Houston. 2017. Light emitted from devices may lead to sleep dysfunction. The material originally was written by Chris Stipes. Retrieved from thecellule.com, available online at: http://taq.ir/?p=2192&preview=true

 

 

درباره حمید احمدیان مقدم

من به علوم و فناوری های نوین علاقه مند هستم!

این نوشته هم جالبه!

نانوذرات طلا

کنترل از راه دور رهاسازی داروی ضدسرطان به داخل تومور

پژوهشگران به دنبال انتقال مقدار زیادی از داروی های ضدسرطانی به داخل تومور می‌باشند. نتیجه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *