خانه / تازه‌ها / بیوتکنولوژی / کارخانه سلولی مخمر جایگزین سوخت فسیلی

کارخانه سلولی مخمر جایگزین سوخت فسیلی

ما نیاز فراوانی برای جایگزین کردن سوخت های فسیلی با سوخت های پایدار و تمیز داریم. یکی از گزینه های در دسترس استفاده از  زیست سوخت ها با علم بیوشیمی و شیمی است. یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه صنعتی چالمرز در تلاش برای طراحی کارخانه سلولی مخمر است که در واقع می تواند مورد استفاده تولید مواد شیمیایی  پایدارتر و سختتر  مانند سوخت پایدار باشد. این گروه در حال حاضربه موفقیت  بزرگی دست یاقته است، با توسعه یک روش جدید از اصلاح سنتز اسید چرب آنزیم (FAS) به طوری که می توان محصولات جدید تولید کرد مانند سوخت جت سنتز نمود. 

تصویر میکروسکوپی سلول مخمر
تصویر میکروسکوپی سلول مخمر

ژیوی زو می گوید: این آنزیم به طور معمول مسوول سنتز اسیدهای چرب زنجیره طولانی است، اما ما در حال حاضر آن را برای تغییر سنتز اسیدهای چرب با زنجیره متوسط و کتون متیل – مواد شیمیایی که قطعات در حمل و نقل سوخت است استفاده می شود. به عبارت دیگر، ما در حال حاضر قادر به تولید بنزین و سوخت جت جایگزین در کارخانه سلولی مخمر هستیم و این  کار پیش از این هرگز انجام نشده بود

این آنزیم مهم برای اولین بار توسط برنده جایزه نوبل فئودور لینن توصیف شده است، و بسیاری از محققان در سال های اخیر تلاش کرده اند تا آن را تغییر دهند این کار بسیار سخت  و یا غیر ممکن به نظر می رسیدژیوی زو  گفت: در واقع در جامعه علمی دستکاری این آنزیم سفت و سخت است و به آسانی  ممکن نیست.

ما برای اولین بار تلاش بسیاری برای تغییر سنتز این اسید چرب  با جایگزین کردن یکی از دامنه های پروتئین حامل آسیل با یک آنزیم خارجی برای تغییر خواص شگفت آور آن کار کردیم . سپس با تلاش بسیار سایر مولکولهای اسید چرب قارچی اجرا و این روش پیدا شده است.

محققان در حال حاضر با استفاده از آنزیم اصلاح شده برای ساخت کارخانه سلولی مخمر برای تولید مواد شیمیایی و سوخت از گلوکز متمرکز شده اند. حق ثبت اختراع برای تحقیقشان اعمال  شده است  و این شرکت زیست نفتی یک اسپین آف از دانشگاه صنعتی چالمرزاست که از نزدیک در تلاش برای توسعه بیشتر این روش شده است و آن را به لحاظ اقتصادی قابل دوام کرده است.اما ژیوی زو به عنوان یک دانشمند  دارای یک هدف بلند مدت است. من علاقه مند به اعماق آشکار اساس بیوشیمیایی و ساختاری هستم که این تغییر  در قارچ سنتز اسید چرب است.

منبع:

Zhiwei Zhu, Yongjin J Zhou, Anastasia Krivoruchko, Martin Grininger, Zongbao K Zhao, Jens Nielsen. Expanding the product portfolio of fungal type I fatty acid synthases. Nature Chemical Biology, 2017; DOI: 10.1038/nchembio.2301

درباره حمید احمدیان مقدم

من به علوم و فناوری های نوین علاقه مند هستم!

این نوشته هم جالبه!

نانوذرات طلا

کنترل از راه دور رهاسازی داروی ضدسرطان به داخل تومور

پژوهشگران به دنبال انتقال مقدار زیادی از داروی های ضدسرطانی به داخل تومور می‌باشند. نتیجه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *