خانه / تازه‌ها / کاربردها و پیامدهای اخلاقی نانوتکنولوژی

کاربردها و پیامدهای اخلاقی نانوتکنولوژی

علم نانوتکنولوژی از همگرایی علوم پایه در فیزیک، شیمی و بیولوژی، به وجود آمده، چهار جنبه مهم از تحقیقات و نو آوری در نانوتکنولوژی شامل نانو مواد، نانو الکترونیک، نانو بیوتکنولوژی و نانو مترولوژی می‌باشد. نانوتکنولوژی قادر است که ابزارهای جدیدی را برای استفاده در بیولوژی مولکولی و سلولی و همچنین تولید مواد جدیدی برای شناسایی اجرام بیماری زا معرفی نماید.

با استفاده از نانو تکنولوژی می‌توان ساختارهایی را ایجاد کرد که در طبیعت موجود نیست.  انجمن ملی نو بنیاد نانوتکنولوژی، نانوتکنولوژی را چنین توصیف می‌کند: تحقیق و توسعه هدفمند برای درک و دست کاری و اندازه گیری‌های مورد نیاز در سطح موادی با ابعاد در حد اتم ، مولکول و سوپر مولکول‌ها را نانوتکنولوژی می گویند.

تصویر مفهومی از اندازه نانومواد (منبع: ایمیز).

لازم به ذکر است ذرات نانو می‌توانند هوا، آب، خاک را آلوده کنند و وجود نانو پودرهای فلزی در مواد خاک می‌تواند ریسک انفجار، اشتعال را افزایش دهد. نانوذرات از نظر ابعاد بسیار کوچک است و قابلیت انتشار فراوانی دارد و به دلیل قدرت انتشار آن‌ها در طبیعت با هیچ یک از آلاینده‌ها قابل قیاس نیست،

اگرچه از برخی از مواد نانو به عنوان حسگر در برسی سمیت آب آشامیدنی و آلودگی شیمیایی، بیولوژی یا عوامل باکتریو لوژی موجود در آن و نیز احیای خاک استفاده می‌شود و یا از این مواد به عنوان رادیکال‌های آزاد در پاک سازی محیط زیست بهره می‌گیرند. همچنین از حسگرها برای بهبود محصولات کشاورزی در مراحل تولید نیز استفاده می‌شود تا زمان رها سازی کود هآی شیمیایی لازم به داخل خاک به دقت مشخص شود. از مواد نانو بصورت پلی مر در بسته بندی مواد غذایی استفاده می‌شود و این بسته بندی‌ها نسبت به محیط غیر قابل نفوذتر بوده و باعث کم شدنن تبادل گاز بین محصول و هوا می‌شود و مانع فساد مواد غذایی می‌شود. این ذرات می‌توانند روی ترکیبات سطح خارجی سلول‌ها اثر بگذراند و با تأثیر روی پروتئین‌ها سیستم دفاعی بدن را تحت الشعاع خود قرار بدهند. 

نانوتکنولوژی امکان استفاده از سیستم‌های آزاد کننده دارویی را که بتواند به طور طولانی مدت فعال باقی بماند فراهم می کند، نانوتکنولوژی در تولید مواد و محصولات صنعتی،  پزشکی، صنعت الکترونیک،  ذخیره سازی اطلاعات در مقیاس فوق العاده کوچک، هوا و فضا، امنیت ملی،  دوام پذیری منابع،  کشاورزی و صنایع غذایی و دارویی و غیره کاربرد دارد.
از جمله کاربردهای نانومواد در حفظ محیط زیست می توان به موارد زیر اشاره کرد.  
۱-کنترل فعالیت‌های اجزای سلولی گیاهان بدون آسیب رسانی به آن‌ها: دانشمندان برای شناخت آنچه که در درون سلول اتفاق می افتد ناچارند سلول‌ها را از هم بشکافند ودراین صورت اطلاعات مهم مربوط به سیال‌هایی درون یا ارگان‌های موجود در آن از بین می‌رود پیشرفت نانو فناوری به طور خاص مطالعات بنیادی زیست شناسی را تقویت خواهد

۲- حسگرهای هوشمند و سیستم‌های حمل هوشمند: برای مبارزهٔ سریع و مفید با ویروس‌ها و سایر عوامل بیماری زای گیاهی به کار می‌روند،. نانو حسگرهای زیستی ابزارهایی هستند که از تلفیقق ابزارهای شیمیایی و زیستی به دست آمده‌اند، حسگرها تغییرات فیزیکی و شیمیایی را اندازه گیری می‌کنند.

۳-  تیمار مولکولی بیماری‌ها، ردیابی سریع بیماری‌ها برای پیشگیری از بیماری و افزایش توانمندی گیاهان برای جذب مواد مورد نیاز استفاده می گردد.

۴- استفاده از داروهای هوشمند: سمومی که در کشاورزی استفاده می‌شوند باعث اثر سو می‌شوند. بنابراین برای کم کردن این آسیب‌ها می‌توان از سموم در ابعاد نانو استفاده کرد. این داروها قابلیت حرکت در گیاه را دارند، این ناقلین در ابعاد نانو دارای خاصیت خود تنظیمی هستند و این به معنا این است که دارو فقط میزان لازم به بافت گیاهی داده می‌شود.

۵- فناوری نانو با استفاده از فرایندهای طبیعی و زیستی، شیمیایی وفیزیکی در بازیافت مواد باقی مانده از محصولات کشاورزی و تبدیل آنها به انرژی وو یا مواد شیمیایی صنعتی نیز نقش دارند. 

منابع:

پوپک فریبا، جلال الدین غنوی،  محمود عباسی،  علی اکبر ولایتی. نانوتکنولوژی و پیامد هآی اخلاقی آن . فصلنامه اخلاق زیستی، سال اول، شماره دوم، زمستان ۱۳۹۰
محمد سالاری، ناصر پنجه که، سعید کسرایی. نانوتکنولوژی و کاربرد آن در گیاهپزشکی. مجله گیاهپزشک و غذا، شماره ۳، خرداد، تیر  ۱۳۸۷

 

درباره عاطفه ایوبی

این نوشته هم جالبه!

هوش مصنوعی

شبیه سازی شیمیایی با استفاده از هوش مصنوعی

پیشرفت‌های خارق العاده در هوش مصنوعی در دهه‌های گذشته روی داده است. از آن جمله …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *