قالب وردپرس درنا توس
خانه / تازه‌ها / آموزش مجازی / سنتز پنی سیلین در مقابله با عفونتهای میکروبی

سنتز پنی سیلین در مقابله با عفونتهای میکروبی

امروزه آنتی بیوتیکها کاربرد وسیعی در درمان عفونتهای میکروبی مختلف دارند ولی نباید از نقش سیستم ایمنی ذاتی نیز در مقابله با عفونتها غافل شد.

برخی مطالعات انجام شده در انسان و گاو حاکی از وجود آثار سوء آنتی بیوتیکها بر فعالیت نوتروفیلهاست. نوتروفیلها اولین خط دفاعی سلولی در سیستم ایمنی ذاتی می‌باشند. بنابراین آثار سوء آنتی بیوتیکها بر فعالیت و عملکرد نوتروفیلها نباید نادیده گرفته شود. بدیهی است آنتی بیوتیکی که واجد بهترین اثر ضدمیکروبی و همزمان دارای کمترین اثر سوء جانبی بر فعالیت نوتروفیلها و سلولهای دیگر موجود زنده باشد، می‌تواند به عنوان آنتی بیوتیک انتخابی، پیشنهاد شود. به عبارت دیگر به منظور اخذ راهبرد درمانی مناسب نه تنها به اثر ضدمیکروبی آنتی بیوتیکها بایستی توجه کرد، بلکه با دیدی جامع همه آثار مثبت و منفی آنتی بیوتیک مورد استفاده را مد نظر قرار داد و بر اساس تحلیل فایده و زیان، اقدام به پیشنهاد استفاده یا عدم استفاده از یک آنتی بیوتیک خاص نمود.

اگرچه حیوانات دارای توان فوق العاده ای در برخورد مؤثر با هجوم باکتریها هستند و در بیشتر موارد عفونتها فاقد علایم بالینی است ولی گاه عفونت به حدی شدید است که نیاز به درمان آنتی بیوتیکی دارد. پنی سیلین ها، تتراسایکلین ها و فلوروکینولون ها از متداولترین داروهای ضدمیکروبی در دامپزشکی هستند. مطالعات حاکی از وجود عوارض گسترده سمی این داروها در بدن میزبان است و مطالعات فراوانی در این خصوص انجام گرفته است. ولی اثر آنها بر فعالیت نوتروفیل های خون محیطی مشخص نیست. 

امروزه آنتی بیوتیکها کاربرد فراوانی در مبارزه با بیماریها دارند.

پنی سیلین ها از جمله مهم‌ترین آنتی بیوتیک های بتالاکتام مورد استفاده در درمان عفونت‌های میکروبی بوده وکاربرد وسیع آن‌ها موجب پیدایش مقاومت نسبت به آن‌ها شده است. جهت غلبه بر این نوع مقاومت امروزه تولید آنتی بیوتیک های نیمه سنتزی رایج گردیده و بالغ بر ۲۰ نوع پنى سیلین نیمه سنتزى به صورت تجارى تولید می‌شوند که آموکسی سیلین، آمپی سیلین، سفالکسین، سفازولین از جمله آن‌ها می‌باشند.  مشتقات نیمه سنتزی پنی سیلین علاوه بر داشتن خصوصیاتی هم چون پایداری بیشتر، جذب سریع‌تر و طیف اثر وسیع‌تر نسبت مشکل مقاومت باکتریایی را نیز V و G به پنی سیلین های در بسیاری از موارد حل کرده‌اند.

در فرایند تولید پنى سیلین هاى نیمه سنتزى، پنى سیلین با یکى از دو روش شیمیایى یا آنزیمى پنى سیلین به ۶- آمینوپنیسیلانیک اسید (APA -6) شکسته می‌شود، که این ماده حد واسط براى ساخت مشتقات دیگر، با روش شیمیایى مجدداً حلقوى می‌گردد. از مزایاى تبدیل آنزیمى پنى سیلین به APA-6 می‌توان به انباشته شدن کمتر مواد شیمیایى مضر در محیط، کارایى و سرعت بالاتر، امکان بازیابی و استفاده مجدد از آنزیم و هزینه پائین تر اشاره نمود. در روش آنزیمى تبدیل پنى سیلین به APA -6 از پنى سیلین آسیلازها استفاده می‌شود. پنى سیلین G آسیلاز یک آنزیم مهم از نظر تجارى در صنعت داروسازى است که با هیدرولیز باند آمیدى در زنجیره جانبى پنى سیلین G موجب تولید فنیل استیک اسید و APA-6 می‌گردد. آنزیم پنى سیلین  G آسیلاز بالغ و فعال در E. coli یک هترودایمر ۸۶ کیلودالتونى متشکل از دو زنجیره آلفا (α) و بتا (β) است که در کنار هم پیچیده شده و توسط  نیروهای غیر کوالان به هم متصل می‌شوند.

امروزه پیشرفت‌های روزافزون بیوتکنولوژی و روش‌های مبتنی بر آن هم چون توسعه روش‌های جدید غربال گری برای میکروارگانیسم‌های تولید کننده، روش‌های تثبیت آنزیم و بهینه سازی پارامترهای اصلی فرمانتاسیون و دستکاری ویژگی‌های ژنتیکی و ژن‌های کد کننده پنی سلین G آسیلاز می‌تواند کمک شایانی در تولید بهتر و بیشتر آنزیم به صنعت داروسازی بکنند.

 

منابع

عظیمی هادی, فرج نیا صفر, مؤدب رضا, سعیدی نازلی, فیضی هادی. غربال گری بیولوژیک و شناسایی اشریشیا کولی مولد آنزیم پنی سیلین G آسیلاز و بهینه سازی شرایط تولید آنزیم  عنوان نشریه: فیزیولوژی و تکوین جانوری (علوم زیستی):   بهار ۱۳۸۹, دوره  ۳, شماره  ۲ (پیاپی ۹); از صفحه ۲۷ تا صفحه ۳۵.

رضاپور علی.  مطالعه مقایسه‌ای اثر آنتی بیوتیک های پنی سیلین جی، اکسی تتراسایکلین و انروفلوکساسین بر فعالیت نوتروفیل خون محیطی گوسفند (in vitro)  عنوان نشریه:   آسیب شناسی درمانگاهی دامپزشکی (دامپزشکی تبریز). تابستان ۱۳۹۰, دوره  ۵, شماره  ۲ (پیاپی ۱۸); از صفحه ۱۱۶۹ تا صفحه ۱۱۷۳.

این نوشته هم جالبه!

یماری کروهن

روشی نوین برای درمان بیماری کورهن با استفاده از باکتری‌ها

پژوهشگران دریافتند که آنزیم تولید شده توسط فلورمیکروبی نامتوازن در دستگاه گوارش انسان به بیماری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *