قالب وردپرس درنا توس
خانه / تازه‌ها / آموزش مجازی / مدیریت انتشار آلاینده‌های زیست محیطی

مدیریت انتشار آلاینده‌های زیست محیطی

انرژی از جمله کالاهایی است که در هردو مرحله تولید و مصرف همراه با پیامدهای خارجی است وباید در هردو مرحله یک سیستم کنترل و نظارت برای آن تعبیه شود. در این میان، دو بخش حمل و نقل و صنایع عمده‌ترین تقاضاکنندگان انرژی به ویژه فرآورده‌های نفتی در جهان محسوب می‌شود در واقع گسترش این دو بخش همانند یک شمشیر دو لبه عمل می‌نماید که یک سوی نیاز اساسی توسعه و افزایش رشد اقتصادی در کشورها بوده و از سوی دیگر با انتشار حداقل ۷۵% از آلاینده‌ها یه محیط زیست و افزایش تقاضای انرژی باعث زیان‌های اجتماعی می‌گردد.

 

تصویر مفهومی از آلودگی زیست محیطی و لزوم مدیریت آلایندگی ها
انتشار روز افزون گازهای گلخانه‌ای و گرمایش جهانی، آلودگی هوا و دیگر تخریب‌های زیست محیطی کشورها را بر آن داشته است که سیاست‌هایی را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای را در پیش گرفته و اعمال کنند.

به همین دلیل شکل گیری پیمان‌های مانند پیمان کیوتو و پیوستن بسیاری از کشورها باید سیاست‌هایی که برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای گردیده‌اند. فارق از بایدهای این پیمان‌ها بسیاری از کشورهایی که با مشکلات آلودگی هوا ناشی از سوختهای فسیلی و دیگر آلودگی‌های زیست محیطی توجه دارند. این آلودگی‌ها با رشد اقتصادی و صنعتی تشدید می‌شود. بسیاری از کشورهای صنعتی با وجود اجرای سیاست‌هایی برای رسیدن به استانداردهای مطلوب و یا کنترل آلودگی‌های زیست محیطی موفق به کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای در کشور خود نشده‌اند.

حفظ محیط زیست مستلزم جایگزینی فناوری‌های انرژی بر موجود در اقتصاد با فناوری‌های پاک است که به نوبهٔ خود هزینه‌های مالی زیادی در بردارد. روش واکنش بنگاه‌ها و مصرف کنندگان نسبت به فناوری‌های پاک متفاوت است. سیاست گذاران علاقه مندند بدانند که چگونه سیاست‌های آنها در ترکیب فناوری‌های انرژی بر موجود و ترجیحات مصرف کننده تغییر به وجود می‌آورد، به گونه‌ای که کمترین کاهش در رفاه مصرف کننده و بیشترین تعدیل به سمت فناوری‌های سازگار با محیط زیست حاصل شود.

سیاست‌های زیست محیطی بخش حمل و نقل در میان دیگر بخش‌های مصرف کننده انرژی در اقتصاد سهم عمده از مصرف سوخت‌های فسیلی و ایجاد آلودگی محیطی و انتشار گازهای گلخانه‌ای را در اختیار دارد.

بخش عمده مشکل آلودگی هوا در شهرهای بزرگ و از آن جمله شهر تهران ناشی از بخش حمل و نقل است. از این رو طراحی و اجرای سیاست‌های مؤثر و کار برای نیل به فناوری‌های پاک و کاهش مصرف سوختهای فسیلی و انتشار آلاینده‌ها ناشی از بخش حمل و نقل و طراحی ابزارهایی برای بررسی میزان کارایی سیاستهای مزبور اهمیت ویژه‌ای دارد.

همچنین براساس این اطلاعات باید راهها و میزان خسارت‌های اقتصادی و جسمی این موضوع را برآورد کرد.

خسارت‌های مربوط به آلودگی‌های زیست محیطی در هر لحظه از زمان بستگی به نرخ انتشار آلاینده دارد. هرگاه یک واحد اقتصادی در فرایند فعالیت خود تولید و مصرف گروه دیگری را متأثر سازد، پدیده هزینه‌های خارجی رخ داده است. با توجه به موضوع که آلاینده‌های زیست محیطی به عنوان یک هزینه خارجی در تابع تولید و یا تابع مطلوبیت سایر افراد تأثیر منفی دارد لذا به عنوان پیامد خارجی منفی معرفی می‌شود.

و در سالهای مختلف پژوهشگرانی چه در خارج و چه در داخل کشور با استفاده از تحقیقات مختلف میانگین آلودگی و هزینه‌های مربوط به آن را بررسی کردند از مطالعات داخلی می‌توان به مطالعه حمید علوی لواسانی اشاره کرد در این مطالعه به محاسبه میزان هزینه خسارت اجتماعی بر سلامت، ناشی از انتشار آلاینده‌های هوا در اثر اتلاف بنزین به علت عدم ارائه تسهیلات مناسب پارکینگ پرداخته شده است.

برآوردهای سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهند سالانه حدود ۸۰۰ هزار مرگ زود رس ناشی از بیماری‌های مرتبط با آلودگی هوا در جهان اتفاق می افتد. در واقع آلودگی هوای شهرها بیشترین سهم خسارت‌های زیست محیطی مربوط به آثار آلودگی سلامت انسان است. 

انتشار آلاینده‌ها از آنجا مورد اهمیت است که انتشار آنها علاوه بر مسائل و مشکلات زیست محیطی منطقه‌ای و جهانی از قبیل بارش بارانهای اسیدی، انباشت گازهای گلخانه‌ای و تغییر آب و هوای جهان، موجب آسیب‌های سلامتی می‌شود.

منابع:

منظور داوود, صفاکیش محمدکاظم. اثرات سیاست‌های زیست محیطی و اقتصادی بر رفتار حمل و نقل شهری با رویکرد قیاسی – استقرایی: مطالعه موردی شهر تهران. تحقیقات مدل سازی اقتصادی:   تابستان ۱۳۹۰, دوره  ۱, شماره  ۴; از صفحه ۱۷۱ تا صفحه ۱۸۷.

موسوی میرحسین, برزگر نرگس, معمارزاده عباس. برآورد قیمت سایه‌ای آلاینده‌های زیست محیطی ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی در بخش‌های اقتصادی. علوم و تکنولوژی محیط زیست:   زمستان ۱۳۹۳, دوره  ۱۶, شماره  ۴ (مسلسل ۶۳); از صفحه ۱۳ تا صفحه ۲۶.

فاطمه نگین راز. ۱۳۹۵٫ مدیریت انتشار آلاینده‌های زیست محیطی. http://taq.ir/1395/03/27

 

 

درباره فاطمه نگین راز

این نوشته هم جالبه!

یماری کروهن

روشی نوین برای درمان بیماری کورهن با استفاده از باکتری‌ها

پژوهشگران دریافتند که آنزیم تولید شده توسط فلورمیکروبی نامتوازن در دستگاه گوارش انسان به بیماری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *