خانه / تازه‌ها / اهمیت بازیافت کاغذ از نظر زیست محیطی

اهمیت بازیافت کاغذ از نظر زیست محیطی

 

بازیافت کاغذ  و استفاده از آن به دلایل زیست محیطی و اقتصادی، اهمیت بیشتری پیدا نموده است به طوری که بسیاری از کشورهای تولید کننده کاغذ که بیش‌تر از منابع چوبی و یا دیگر منابع لیگنو سلولزی برای تولید خمیر دست اول استفاده می‌نمودند، امروزه  به جمع آوری و بازیافت کاغذ و حتی واردات کاغذهای باطله از دیگر کشورها، اقدام نموده‌اند و با استفاده از خمیرهای کاغذ بازیافتی، انواع فراورده‌های کاغذی و با مصارف ویژه را تولید و به بازار عرضه می‌نمایند.

به عنوان مثال شرکت چوب و کاغذ مازندران یکی از بزرگ‌ترین مجتمع‌های تولید این فراورده‌های کاغذی، چوب‌های به دست آمده از بهره برداری جنگل‌های شمال ایران و  شامل مخلوط پهن برگان نظیر راش، توسکا، بلوط و… می‌باشد.

درجه روانی خمیر کاغذ در واقع بیان کنندهٔ قابلیت آب گیری خمیر کاغذ و شتاب خروج آب از آن می‌باشد و به عوامل بسیاری مانند میانگین طول الیاف خمیر، درصد مقادیر نرمه‌های الیاف، قلیایی یا اسیدی بودن خمیر کاغذ بستگی دارد. در خمیرهای کاغذ دست اول، میزان مواد کانی یا خاکستر موجود در آن حدود ۱ تا ۳ درصد بوده که اندازهٔ آن بستگی به نوع گونه چوبی و مواد شیمیایی پخت باقی مانده در خمیر و مواد انتقالی دارد.

 با وجود گرایش شدید به سوی صنعت بازیافت، به دلایل اقتصادی، حل مشکل کمبود مکان‌های دفن پسماندها، عامل‌های زیست محیطی  و کمبود الیاف دست اول و پیشرفت‌های زیاد این صنعت در دهه‌های اخیر، الیاف بازیافتی به دلیل اینکه دست کم یک بار مسیر تولید را گذرانده و برای تولید آن  انرژی مصرف شده است، ویژگی‌های کم و بیش متفاوتی نسبت به الیاف دست اول دارند. به گونه ایی که یکی از نگرانی‌های اصلی استفاده از الیاف بازیافتی، ناپایداری ویژگی‌های الیاف یا کاهش مقاومت کاغذ ساخته شده از آن‌ها می‌باشد.

 

بزرگترین کارخانه تولید کاغذ، متعلق به شرکت اینترنشنال پیپر

 

این تغییرات ساختاری غیرقابل برگشت به عنوان استخوانی شدن بیان می‌شوند.

استخوانی شدن کاهش دائمی قابلیت واکشیدگی الیاف سلولز است که منجر به کاهش میزان ماندگاری آب و انعطاف پذیری الیاف می‌شود. خمیر کاغذ بازیافتی الیاف تاب خورده تری دارند و این مسئله یکی از دلایل کاهش مقاومت الیاف در طی بازیافت می‌باشد. خمیر کاغذی‌های مکانیکی نسبت به خمیر کاغذهای شیمیایی به میزان کمتری استخوانی می‌شوند و این امر به وجود لیگنین بستگی دارد به این معنا که میزان بیشتر لیگنین در خمیرهای کاغذهای پر بازده، بر شکل گیری پیوندهای هیدروژنی بین ریز تار نازک‌ها هنگام خشک کردن تأثیر گذاشته و موجب کاهش آن می‌شود. زبری الیاف یک ویژگی مهم ازنظر کاغذسازی است و نشانه ایی نسبی از ظرافت و نازکی الیاف و به عبارتی نشانه ایی از انعطاف پذیری الیاف است.

در صنعت کاغذ و چوب می‌توان از آرد گندم به عنوان چسب و ایجاد مقاومت استفاده نمود. امروزه استفاده از فراورده‌های لایه ایی به علت برتری‌های ویژه ایی که در مقایسه با چوب ماسیو دارد بسیار رایج است. پیشینهٔ تولید این فراورده سبب  شده است تا تغییرات زیادی درزمینهٔ چسب مصرفی و همچنین فرایند تولید آن در برابر کاهش هزینه‌ها و افزایش کیفیت پدید آمد. در حال حاضر در کارخانه‌های ایران جهت ساخت تخته لایه از رزین اوره فرمالدهید  و پرکنندهٔ آرد گندم استفاده می‌شود. از پرکننده‌ها با هدف افزایش گرانروی  چسب و کاهش تولید در ازای کاهش مصرف چسب استفاده می‌شود.

همچنین ذرات آرد گندم براثر رطوبت و گرما شکسته شده و در صورت تنظیم شرایط حالت کلوئیدی و ژلاتینی ایجاد می‌کند که می‌تواند نقش تقویت کننده داشته باشد و کیفیت چسبندگی را بهبود بخشد. با توجه با اینکه کارخانه‌های خمیر و کاغذ و نیزکارخانه های چوب بری، سالانه مقادیر زیادی خاک اره تولید می‌کنند، به کار بردن این مواد به عنوان پر کننده در ترکیب چسب می‌تواند گامی ارزنده به سود استفاده بهینه از پسماندهای کارخانه‌های کاغذسازی و پیش برد و گسترش پایدار صنعت تخته لایه باشد. همچنین در نهایت این روشها منجر به بهبود صنعت بازیافت کاغذ و بهبود شرایطی زیست محیطی خواهد شد.

منابع:

احمدرضا سرائیان، علی قاسمیان، قاسم اسدپور اتوئی. ارزیابی خمیرهای کاغذ بازیافتی OCC در اختلاط با خمیر کاغذ NSSC پهن برگان در شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران. سال ۲، شماره ۲، پاییز و زمستان ۱۳۹۰

محمد آزادفلاح، فهیمه میرزا زاده، یحیی همزه. اثر بازیافت بر ویژگی‌های شیمیایی و استخوانی شدن خمیرهای کاغذ CMP و NSS. سال ۳، شماره ۱، بهار و تابستان ۱۳۹۱

کاظم دوست حسینی، میثم مهدی نیا، الهام فرهید، عبدالله الیاسی. بررسی قابلیت جایگزینی پسماندهای الیاف کارتن کهنه و آرد چوب گونه صنوبر به جای آرد گندم پر کننده چسب اوره فرمالدهید در صنعت تخته لایه. سال ۲، شماره ۱، بهار و تابستان ۱۳۹۰

گلناز شریفی. اهمیت بازیافت کاغذ از نظر زیست محیطی. ۱۳۹۵٫ http://taq.ir/1395/11/08

 

درباره گلناز شریفی

این نوشته هم جالبه!

نانوذرات طلا

کنترل از راه دور رهاسازی داروی ضدسرطان به داخل تومور

پژوهشگران به دنبال انتقال مقدار زیادی از داروی های ضدسرطانی به داخل تومور می‌باشند. نتیجه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *