خانه / تازه‌ها / آنتی‌بیوتیک‌ها رایج‌ترین داروها در جراحی

آنتی‌بیوتیک‌ها رایج‌ترین داروها در جراحی

یکی از رخدادهای بسیار بزرگ در جراحی مدرن کشف آنتی‌بیوتیک‌ها و کاربرد آن در جراحی است.

با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها برای پیشگیری از عفونت‌های جراحی، چه عفونت‌های سطحی در محل برش و چه عفونت‌های عمقی میزان استفاده از آنتی‌بیوتیک در جراحی افزایش یافته است. به همین مناسبت سویه‌های مقاوم میکروبی نیز پدیدار شده‌اند که بر قدرت مقابله آنها با آنتی‌بیوتیک‌ها تدریجا افزوده شده است

کشف آنتی‌بیوتیک‌ها یکی از سه پیشرفت مهم در حوزه جراحی در ۱۵۰ سال گذشته است. از طرف دیگر، آنتی‌بیوتیک‌ها یکی از رایج‌ترین داروها در جراحی هستند. چون آنتی‌بیوتیک‌ها به طور روزمره بکار می‌روند، عفونت‌ها بسیار پیچیده‌تر و شدیدتر شده‌اند و این به علت ایجاد مقاومت در باکتری‌ها است.

ناپدید شدن باکتری‌های غیرمقاوم منجر به پیدایش زهرآگین‌ترین نوع آنها شده است و این می‌تواند منجر به ناتوانی اعضاء، شوک و گاهی وضعیت‌های برگشت ناپذیر شود. همچنین انجام اعمال جراحی در سالمندان که اغلب دچار بیماری‌های همراه و زمینه‌ای هستند، آن‌ها را برای عفونت مستعدتر می‌سازد. کاربرد ایمپلنت‌ها و داروهای کاهنده ایمنی که به خصوص در پیوند اعضاء متداول است، بیمار را بیش از پیش در معرض انواع عفونت‌های باکتریال قرار می‌دهد.

تصویر نوتروفیلهای انسانی در حال از بین بردن باکتری (ویکیمدیا)

تظاهرات بالینی عوارض آنتی‌بیوتیک‌ها بستگی به نوع آن، مقدار آن و چگونگی پاسخ میزبان دارد. این عوارض ممکن است بلافاصله یا چند روز پس از مصرف آنها دیده شود. آنژیوادم، یک نوع آلرژی وابسته به IgE می‌باشد که به دنبال مصرف انواع آنتی‌بیوتیک‌ها و مواد غذایی مشاهده می‌شود.

آنتی‌بیوتیک‌ها مانند سایر داروها عوارضی نیز دارند و می‌توانند نقاط مختلف بدن از جمله خون، پوست، دهان، چشم و سایر نقاط بدن را گرفتار سازند. یکی از عوارض آنتی‌بیوتیک‌ها گرفتاری کبد که در صورت تداوم مصرف آن می‌تواند کشنده باشد.

عوارضخارج دهانی آنتی‌بیوتیک‌ها شامل کهیر، انواع بثورات پوستی، اریتم، اسهال، سندرم شبیه مونوکلئوز عفونی و غیره است. عوارض دهانی آنتی‌بیوتیک‌ها متفاوت و ممکن است به شکل اریتم، وزیکول، زخم، ضایعات لیکنوئید و غیره تظاهر کند. برای تشخیص افتراقی این ضایعات از سایر بیماری‌های دهان، مهم‌ترین فاکتور، گرفتن شرح حال مصرف داروها و آشنایی با این عوارض است. 

گرفتاری کبد ناشی از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند همراه یا بدون علائم بالینی باشد و شدت آن می‌تواند بسیارکم، به صورت افزایش آنزیم‌های کبدی تا بسیار شدید به صورتت نارسایی حاد کبدی باشد. همچنین گرفتاری کبد می‌تواند به شکل: هپاتیت حاد انسدادی یا مخلوطی از آن‌ها باشد. در صورتی که گرفتاری کبد همراه با علائم بالینی باشد معمولاً به شکل هپاتیت حاد ویروسی تظاهر می‌کند و علائم عمده آن زردی، احساس بیماری، بی‌اشتهایی، تهوع و درد شکم می‌باشد.

با این وجود می‌تواند با تابلوی هپاتیت مزمن، سیروز، سندرم انسدادی سینوزوئیدال نیز تظاهر کند. فاصله زمانی بین مصرف آنتی‌بیوتیک و شروع علائم کبدی برای هر آنتی‌بیوتیک متفاوت است ولی با توجه به مکانیسم‌های ایجاد و عوارض می‌توان حدس زد که کدام دارو بیشتر مسئول می‌باشد.

 منابع:

جلالی سیدعلی، شمیمی کوروش، نصیری سیدجواد، عبدالهی علی، درخشانی سعید، رسولی نژاد مهرناز. نقش آنتی‌بیوتیک‌ها در جراحی. نشریه جراحی ایران: پاییز ۱۳۸۹, دوره ۱۸, شماره ۳; از صفحه ۱ تا صفحه ۱۱. آیت الهی جمشید، عزالدینی

اردکانی فاطمه، بحرالعلومی رضوان، آیت الهی فاطمه. عوارض دهانی آنتی‌بیوتیک‌ها. مجله دانشکده دندان پزشکی اصفهان: بهار ۱۳۸۵, دوره ۲, شماره ۱; از صفحه ۵۳ تا صفحه ۵۷.

آیت الهی جمشید، شریفی محمدرضا، آخوندی محسن، سلمان روغنی حسن. عوارض کبدی آنتی‌بیوتیک‌ها. مجله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد: فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۰, دوره ۱۹, شماره ۱ (پیاپی ۷۶); از صفحه ۱۳۳ تا صفحه ۱۳۸.

محدثه میرگل. آنتی‌بیوتیک‌ها رایج‌ترین داروها در جراحی. ۱۳۹۵٫ http://taq.ir/1395/10/19

درباره محدثه میرگل

این نوشته هم جالبه!

دریای خزر

بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین جهان به آهستگی در حال تبخیر شدن است

بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین جهان به آهستگی در حال تبخیر شدن است، یافته‌های جدید نشان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *