خانه / تازه‌ها / بیوتکنولوژی / اثرات سموم شیمیایی بر سلامتی انسان‌ها

اثرات سموم شیمیایی بر سلامتی انسان‌ها

صادق شاه نظر:  بشر در طول قرنهای متمادی روشهای بسیار مختلفی را جهت کنترل آفاتی که تأمین غذا، الیاف و سلامتی آن‌ها را به مخاطره می‌اندازد بکار برده است.

ولی امروزه با توجه به نیاز های روز افزون به تولیدات کشاورزی و مواد غذایی به علت رشد بی رویه جمعیت، سلاح سم و مواد شیمیایی نقش اصلی را در حفاظت گیاهان مورد کشت از گزنند عوامل مخرب، ایفا می‌کند.

بطوریکه این روش به مراتب بیش از سایر روش‌های میارزه مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین اغلب به علت عدم آشایی کافی مصرف کنندگان سموم شیمایی آر اصول مبارزه، این کار بطور نقص یا بی رویه صورت می‌گیرد. در نتیجه علاوه بر عدم حصول نتیجه مطلوب در دراز مدت موجب بهم خوردن تعادل طبیعی شده اثرات زیانباری در محیط زیست و همچنین سلامت کشاورزان و افراد جامعه بجای می‌گذارد.

Effect of Herbicides on Human

در کشور ما با توجه به روند رو به رشد جمعیت و محدودیت منابع در بخش کشاورزی وجود دارد. همچنین نیازی که به افزایش تولید محصولات کشاورزی وجود دارد، ضرورت انجام مبارزه‌های منطقی و اصولی علیه آفات، عوامل بیماریزای گیاهی و علف‌های هرز بیش از بیش احساس می‌شود.

علیرغم بکارگیری شیوه‌های مختلف مبارزه برای کنترل این عوامل زیان بار، کاربرد سموم شیمیایی هنوز سهمی از این راهکارها را به خود اختصاص می‌دهد.

همچنین ارزیابی خطرات زیست محیطی ناشی از مصرف سموم نشان می‌دهد که این مشکلات به مرور زمان گسترش یافته و این موضوع از بالا رفتن میزان پژوهش‌های مربوط به بررسی اثرات زیست محیطی سموم در ایالات متحده و اروپا مشخص است. متأسفانه آمار این‌گونه مطالعه‌ها در کشورهای در حال توسعه باوجود مصرف فراوان و سوءاستفاده سموم پایین است.

سموم شیمیایی بر سلامتی انسان‌ها از دو طریق تاثیر می‌گذارند. اول: اثرات مضر سموم شیمیایی بر سلامتی کاربران سموم شیمیایی. دوم: تأثیر باقی مانده سموم شیمیایی در محصولات غذایی بر سلامت مصرف کنندگان.

در مورد اثرات سموم شیمیایی بر سلامتی انسان می‌توان دو تقسیم بندی انجام داد:

اثرات سموم شیمیایی بر سلامتی کاربران سموم شیمیایی

سروکار داشتن با این مواد شیمیایی اساسا سمی، از جمله آماده کردن و پاشیدن آن‌ها، نگهداری و انبار کردن آن‌ها، خطرات زیادی برای کشاورزان و مزرعه داران و نگهدارندگان سموم در پی دارد. در هر حال، بشر خطرات صنعت را در بسیاری از حرفه‌های خود پذیرفته است و اقدامات ایمنی برای به کار بردن آفت‌کش‌ها نیز مثل سایر فعالیت‌های صنعتی مشخص و تعیین شده‌اند.

اما بسیاری از کارگران اصول ایمنی را نادیده می‌گیرند و گاهی هم نمی‌توان آنها را به خاطر این بی احتیاطی سرزنش کرد. مثلا در مناطق گرمسیر اگر زارعین بخواهند از لباس‌های سراپا محافظت‌کننده استفاده کنند، ممکن است در مدت سم‌پاشی یک زمین وسیع، در اثر کمبود هوا یا گرمازدگی تلف شوند.

اثرات باقی‌مانده سموم شیمیایی در غذا بر سلامتی افراد

دوز سمی مواد شیمیایی موجب اثرات حاد و مزمن بر سلامتی می‌گردد. تأثیر حاد معمولا بر اثر مقدار زیادی از مواد شیمیایی است و تقریبا فورا اتفاق می افتد. نمونه‌هایی از اثرات حاد سموم بر سلامتی شامل، سرگیجه، تهوع، اسهال، استفراغ، التهاب ریه، جوش‌های پوستی و حتی مرگ است. مقدار باقی مانده سموم در آب آشامیدنی و غذا به ندرت آنقدر زیاد است که موجب بروز اثرات حاد بر سلامتی گردد.

این موارد اکثرا موجب بروز اثرات مزمن می‌گردند که بر اثر تماس طولانی مدت ظاهر می‌شود. نمونه‌هایی از اثرات مزمن سموم شیمیایی بر سلامتی شامل نقص عضو، نقایص تولید مثلی، سرطان، صدمه به سیستم دفاعی بدن و بیماریهای سیستم عصبی می‌باشد.

منابع:

عقیلی نژاد ماشااله، فرشاد علی اصغر، نقوی محسن، حقانی حمیدرضا. بررسی رابطه میان مصرف سموم آفت کش و اثرات آن بر سلامت کشاورزان در استان‌های مختلف کشور. سلامت کار ایران.   بهار و تابستان ۱۳۸۵, دوره  ۳, شماره  ۲-۱; از صفحه ۸۱ تا صفحه ۸۵.

حسین زاد جواد، شرفا سمیه، دشتی قادر، حیاتی باب اله، کاظمیه فاطمه. ارزش گذاری اقتصادی منافع زیست محیطی برنامه‌های کاهش مصرف سموم شیمیایی. دانش کشاورزی و تولید پایدار (دانش کشاورزی).   زمستان ۱۳۸۹, دوره  ۲۰/۲, شماره  ۴; از صفحه ۸۷ تا صفحه ۱۱۲.

قاسمی صدیقه، کرمی عزت اله. نگرش‌ها و رفتارهای گلخانه داران استان فارس نسبت به کاربرد سموم شیمیایی در گلخانه‌ها. اقتصاد و توسعه کشاورزی (علوم و صنایع کشاورزی).   ۱۳۸۸، دوره  ۲۳، شماره  ۱؛ از صفحه ۲۸ تا صفحه ۴۰.

 

این نوشته هم جالبه!

دریای خزر

بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین جهان به آهستگی در حال تبخیر شدن است

بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین جهان به آهستگی در حال تبخیر شدن است، یافته‌های جدید نشان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *