قالب وردپرس درنا توس
خانه / تازه‌ها / بیوتکنولوژی / فعالیت آنزیمی حاصل از آسپرژیلوس نایجر

فعالیت آنزیمی حاصل از آسپرژیلوس نایجر

تینا تشکری: موادپکتیکی، پلی ساکاریدهایی هستند که در لایه میانی و دیواره اولیه سلول های گیاهان یافت می شود. آنزیم های تجزیه کننده پکتین گروهی از آنزیم ها هستند که مواد پکتیکی را تجزیه می کنند. براساس نوع عملکرد، آنها را می توان بدین قرار تقسیم بندی نمود: استراز، دپلی مراز الیمینایتو (لیازها) و دپلی مراز هیدرولیزکننده.

آنزیم های تجزیه کننده پکتین به طور معمول در فرآوری میوه ها و سبزیجات برای تولید آبمیوه و کنسانتره استفاده می شوند. پکتین لیاز آنزیمی است که به طور ویژه در این خصوص مورد استفاده قرار می گیرد برای اینکه تمایل زیادی به پکتین های بلندزنجیر و زیاد متیله شده دارد.

Aspergillus Niger

تصویر میکروسکوپی آسپرژیلوس نایجر. منبع: مایکروبویکی.

این آنزیم در صنایع دیگر مانند تخمیر چای و قهوه، استخراج روغن نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این آنزیم ها توسط باکتری ها، مخمرها، قارچ ها تولید می شوند. اما در حد صنعتی به طور وسیع توسط قارچ ها به ویژه آسپرژیلوس نایجر تولید میشود. پکتینازها به روش تخمیر غوطه وری و حالت جامد تولید می شوند.

روش حالت جامد به نوع غوطه وری به دلیل غلظت بالای آنزیم های فام و به وجود آمدن مواد زاید مایع پایین ترجیح داده می شود. روش های تولید پکتیناز ها توسط قارچ های رشته ای براساس سویه قارچ، ترکیب محیط کشت و شرایط کشت متفاوتند.

استفاده از منابع کربن با ارزش اقتصادی پایین مواد جانبی صنایع کشاورزی،باعث کاهش ارزش پکتیناز می گردد. خیلی از مطالعات روی تولید پکتیناز از منابعی مانند تفاله چغندقند، باگاس نیشکر، تفاله لیمو، تفاله انگور، تفاله سیب و سبوس گندم انجام یافته است.

گلوکز اکسیداز و خصوصیات ساختمانی آن، گلوکز اکسیداز  پروتىین فلاوین داری است که اکسیداسیون بتا-دی-گلوکز را به وسیله اکسیژن مولکولی کاتالیز می کند. واکنش می تواند به ۲ مرحله جداگانه تقسیم شود:
الف) اکسیداسیون سوبسترا و احیای آنزیم در نیمه واکنش احیا.
ب) اکسیداسیون مجدد آنزیم در نیمه واکنش اکسیداسیون.

فعالیت این آنزیم اولین بار در عصاره حاصل از کشت آسپرژیلوس نایجر گزارش شد و سپس این آنزیم از آسپرژیلوس تخلیص شد.

در حال حاضر گلوکز اکسیداز تجارتی از منابع قارچی نظیر آسپرژیلوس و کلادوسپوریوم تهیه می شود. گلوکز اکسیداز آسپرژیلوس نایجر آنزیمی است که از هر دو زیر واحد تشکیل و وزن مولکولی آن ۱۵۰کیلو دالتون است. از هر دو زیرواحد محتوی یک پل دی سولفیدی می باشد. زیرواحدها تنها در شرایط دناتورت کنندگی امکان پذیر بوده و با از دست دادن فاکتور FAD همراه می باشد.

گلوکز اکسیداز آسپرژیلوس نایجر یک گلیکوپروتىین بوده و محتوای کربوهیدراتی آن حدود ۱۵ تا ۱۶درصد وزن مولکولی آنزیم راشامل می شود. به طور کلی هر مولکول گلوکز اکسیداز ۱۵۰واحد قندی دارد که مانوز فراوان ترین آن هاست و گلوکز آمین و گالاکتوز از نظر مقدار در ردیف های بعدی قرار می گیرند.

نتایج محتوای کربوهیدراتی،به میزان ۳۰% و ۹۵% اثر معنی داری بر فعالیت کاتالیتیکی و پایداری آنزیم ندارد.

از طرف دیگر وجود مقادیر بالای کربوهیدراتی در آنزیم،خصوصیات ویژه ای را به آن داده است. از جمله آنزیم را هیدروفیل تر کرده و در نتیجه بعضی از خصوصیات غیرمعمول را به آنزیم اعطا می کند. گلوکز اکسیداز برای بتا-دی-گلومز ویژگی بسیار بالا داشته با این حال سایر مونوساکارید را نیز در سرعت بسیار پایین تر اکسیده میکند.

آنزیم گلوکزاکسیداز،از نظر تجارتی کاربردهای متنوعی دارد که مهم ترین آنها عبارتند از:
الف) در صنایع شیمیایی برای تولید اسیدهای آلی نظیر اسید گلوکونیک و همچنین در شوینده ها.
ب) در صنایع غذایی نظیر صنعت نان، حذف گلوکز از پودر تخم مرغ و غذاها برای دوام و حفظ رنگ، بو و همچنین حذف اکسیژن از آب میوه ها و سبزیجات کنسرو شده و مایونز جهت جلوگیری از فساد.
ج) مهم ترین کاربرد گلوکز اکسیداز در کیت های آزمون و ذی حس گرها می باشد که جهت تعیین کمی گلوکز در مایعات بیولوژیکی، موادغذایی، آشامیدنی و مایعات تخمیری به کار میرود.
در صنایع بهداشتی-آرایشی نظیرخمیردندان، دهان شویه، صابون های مایع، کرم ها و لوسیون ها محافظ پوست و مو.
تحقیقات جدیدتر نشان می دهد که انتقال ژن گلوکز اکسیداز به گیاهان می تواند به مقاومت پایه های گیاهی در مقابل آفات منجر شود.

منابع
فربه فاطمه،رضازادباری محمود،علی زاده خالدآبادی محمد. بهینه سازی تولید پکتین لیاز از تفاله خرما توسط آسپرژیلوس نایجر باکاربرد روش سطح پاسخ. پژوهش های صنایع غذایی (دانش کشاورزی). پاییز و زمستان ۱۳۸۹،دوره۳٫۲۰،از صفحه ۱۳تا صفحه۲۲.

راهب جمشید،یمتامرام لیدا،اکبری عیدگاهی محمدرضا،شعبانی علی اکبر،آقایی الهام. جداسازی ژن گلومزاکسیداز آسپرژیلوس نایجر و کلونینگ آن در پروکاریوت ها. کومش. پاییز و زمستان ۱۳۸۲،دوره ۵،شماره۲-۱،از صفحه ۲۹تا صفحه ۳۵٫.

درباره تینا تشکری

این نوشته هم جالبه!

یماری کروهن

روشی نوین برای درمان بیماری کورهن با استفاده از باکتری‌ها

پژوهشگران دریافتند که آنزیم تولید شده توسط فلورمیکروبی نامتوازن در دستگاه گوارش انسان به بیماری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *