قالب وردپرس درنا توس
خانه / تازه‌ها / بیوتکنولوژی / معرفی اراگانیسم‌های پروبیوتیک

معرفی اراگانیسم‌های پروبیوتیک

متین روستایی: به مجموعه ارگانیسم هایی که علاوه بر دخالت در فرآیند تخمیر، سبب حفظ سلامت و تثبیت میکروفلورای دستگاه گوارش می گردد، پروبیوتیک گفته می شود. پروبیوتیک‌ها علاوه بر خود، جمعیت باکتری‌های مفید دستگاه روده‌ای را نیز افزایش می دهند و مانع از رشد و تهاجم میکرب‌های بیماری زا در سطوح مخاطی می شوند. از علومی که با پیشرفت بیوتکنولوژی بوجود آمد پروبیوتیک تراپی بود که حاصل تکامل در روند میکروبیولوژی غذایی می باشد و عبارتست از بلع ارگانیزم‌های زنده که اثرات سودمندی بر سلامتی موجودات می گذارد. پروبیوتیک‌ها داروهای زنده برای زندگی هستند زیرا هم سبب ارتقای سیستم ایمنی و توسعه و تکامل سطوح مخاطی گردیده و هم کیفیت زندگی را از طریق رقابت با ارگانیزم‌های بیماری زا بهبود می بخشد.

 

Morafei Bacterihaye Probiotic

تصویر: طرح مفهومی از باکتریهای پروبیوتیک. منبع: لایفزن.

پنومونی‌های بیمارستانی یک علت مهم مرگ و میر در بیماران بد حال بستری در بیمارستان هستند که شیوعی حدود ۵-۱۰ مورد در هر ۱۰۰۰ مورد بستری دارند. پروبیوتیک‌ها میکروارگانیسم‌های زنده‌ای هستند که اوروفارنکس و دستگاه گوارش میزبان را کلونیزه می کنند و مانع از تغییر فلور طبیعی به فلور پاتوژن می شوند و لذا اثر آنها در پیشگیری از پنومونی‌های بیمارستانی مطرح شده است. در مورد علت بروز پنومونی‌های بیمارستانی موارد متعددی مطرح شده است .کلونیزاسیون سیستم تنفسی و گوارشی با عوامل پاتوژن‌ها غالبا نتیجه استفاده از آنتی بیوتیک‌های وسیع الطیف است و بیمار را مستعد به بروز پنومونی می کند. همچنین کاهش اسیدیته ی معده در اثر استفاده از داروهای ضد اسید و از بین رفتن تمامیت مخاطی در اثر استفاده از لوله ی انتوبه نظریات مطرح شده دیگر در این زمینه است. مهم‌ترین عوامل پاتوژن در پنومونی‌های مرتبط با ونتیلاتور کلبسیلا،آسینتوباکتر، گرم مثبت‌ها مثل استاف اورئوس و گونه‌های انتروکوک می باشند.  در بسیاری از مطالعات اثرات القاکنندگی سیستم ایمنی را مطرح کرده اند به طوریکه پروبیوتیک‌ها می توانند باعث تقویت سیستم فاگوسیتوز و بهبود عملکرد سلولهای کشنده طبیعی شوند.

آفلاتوکسین‌ها از مهمترین سموم قارچی محسوب می شود که در خوراک دام و موادغذایی، توسط گونه‌های جنس آسپرژیلوس، آسپرژیلوس فلاووس، آسپرژیلوس پارازیتیکوس و آسپرژیلوس نومیوس تولید می شوند. آفلاتوکسینها وابسته به ترکیبات بیسفورانوکومارین بوده که دارای اثرات سمی ، سرطانزایی و جهش زایی هستند. آفلا توکسین م۱ متابولیت هیدروکسیله ب۱ می باشد که در شیر حیوانات شیروار مانند گاوهای شیری دفع می شوند. آفلاتوکسین م۱  از کلمه میلک به معنای شیر منشاء گرفته است. این سم از طریق علوفه وارد بدن دام می گردد آنگاه در شکمبه پستانداران توسط هیدروکسیلاسیون متابولیزه شده و ۱۲ الی ۲۴ ساعت بعد از بلع قابل تشخیص است. نتایج تحقیقات نشان داده است که استفاده از روشهای بیولوژیکی حذف آفلاتوکسین م۱ یا توکسین زدایی میکروبی بهترین راه حل برای حذف آفلاتوکسین م۱  در شیر و فرآوردههای لبنی محسوب می شود. باند شدن آفلاتوکسین‌ها با پروبیوتیک‌ها و لاکتوباسیلوسها، رشد قارچ و تولید توکسین را کاهش می دهند، در واقع ممانعت از بیوسنتز آفلاتوکسین به دلیل تولید اسید لاکتیک یا متابولیک‌های اسید لاکتیک لاکتوباسیلوس هاست که ترکیباتی مقاوم به گرما بوده و با وزن مولکولی پایین می باشد. باکتریهای خانواده لاکتوباسیلوس به طور رایج به عنوان پروبیوتیک در ماست و سایر فرآورده‌های لبنی مورد استفاده قرار می گیرند. لاکتوباسیلوس کازئی یکی از انواع پروبیوتیک‌ها است که کاربرد وسیعی در فرآورده‌های لبنی دارد و زنده مانی این باکتری بیشتر از سایر گونه هاست. در سال‌های اخیر باکترهای پروبیوتیک به صورت‌های مختلف در فرآورده‌های غذایی بکار گرفته شده اند. یکی از مهمترین این فرآورده‌ها ماست بیو «یقورت‌بیو» است. مقادیر مناسبی از سلولهای زنده که به اصطلاح «حداقل درمانی» گفته می شود باید به طور منظم مصرف شوند تا اثرات پروبیوتیک‌ها را به شخص منتقل کنند. ماست پروبیوتیک با افزودن لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس، لاکتوباسیلوس کازئی با/یا بدون باکتری‌های آغازگر به شیر تولید می شود.

ترخینه ماده اولیه در تهیه سوپ سنتی در نواحی کوهستانی غرب ایران است. این ماده متشکل از بلغور گندم خیسانده در دوغ گوسفندی است. بومیان منطقه از ترخینه به دلیل خواص درمانی استفاده می کنند. با توجه به مراحل عمل آوری ترخینه به نظر می رسد منبع مناسبی از باکتری‌های اسید لاکتیک مفید با خواص پروبیوتیکی باشد. اگرچه بیشتر پروبیوتیک هاى مورد استفاده در انسان از خانواده باکترى هاى اسیدلاکتیک مى باشند اما این امر نباید منجر به این اشتباه گردد که هر باکترى از این گروه یک پروبیوتیک است، چرا که توانایى بقاء و کلونیزاسیون در سیستم گوارشى شرط لازم در انتخاب باکترى پروبیوتیک مى باشد. ترخینه در فصل سرما براى درمان زکام و کاهش علایم آنفولانزا طبخ و مصرف مى گردد. می شود باکتری‌های اسید لاکتیک را از ترخینه جدا کرد و از امکان زنده مانی و کلونیزاسیون آنها را در سیستم گوارشی فراهم آورد. بررسى هاى تکمیلى روى سویه هاى اسید لاکتیک مقاوم به شرایط اسیدى و املاح صفراوى جدا شده از محصولات لبنى تخمیرى سنتى ایران مى تواند منجر به انتخاب سویه هاى پروبیوتیک مناسب جهت کاربرد توام با آغازگرهاى تجارى به منظور افزایش سطح سلامت محصولات لبنى باشند.

 منابع :

مصفا نریمان . پروبیوتیک ها، نسل جدیدی از داروهای زنده. پژوهش درپزشکی : پاییز ۱۳۸۷ , دوره ۳۲ , شماره  ۳ ; از صفحه ۱۶۹ تا صفحه ۱۷۴ .

حیدریان فرهاد, خالصی مریم , اله یاری احمد. بررسی اثر پروبیوتیک ها در پیشگیری از پنومونی بیمارستانی. مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد : آذر ۱۳۹۳ , دوره ۵۷ , شماره ۶ ; از صفحه ۷۹۹ تا صفحه ۸۰۳ .

علیداد مرسا, محمدی ثانی علی, تجلی فائزه. اثر ضد آفلاتوکسینی لاکتوباسیلوس کازئی بعنوان پروبیوتیک درماست. مجله دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی : بهار ۱۳۹۲ , دوره ۵ , شماره ۱ ; از صفحه ۹۹ تا صفحه ۱۰۶ .

تاج آبادی ابراهیمی مریم, بهرامی هدی, زیاری زهرا. ترخینه منبع باکتری های اسید لاکتیک پروبیوتیک. فیزیولوژی و تکوین جانوری (علوم زیستی) : زمستان ۱۳۸۹ , دوره  ۴ , شماره  ۱ (پیاپی ۱۲) ; از صفحه ۱ تا صفحه ۸ .

متین روستایی. معرفی ارگانیسمهای پروبیوتیک. ۱۳۹۵٫ اردیبهشت ماه. بنیاد تک. http://taq.ir/1395/02/30

درباره MATIN.R

این نوشته هم جالبه!

نانوذرات طلا

کنترل از راه دور رهاسازی داروی ضدسرطان به داخل تومور

پژوهشگران به دنبال انتقال مقدار زیادی از داروی های ضدسرطانی به داخل تومور می‌باشند. نتیجه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *