قالب وردپرس درنا توس
خانه / تازه‌ها / بیوتکنولوژی / مروری بر مهمترین ایمونوگلوبولین ها

مروری بر مهمترین ایمونوگلوبولین ها

 

الهه اصل سلیمانی:
برای جداسازی اختصاصی یک کلاس ایمونوگلبولین از روشهای مختلفی استفاده می شود که روش کروماتوگرافی جذبی از بقیه رایج تر است. دراین مورد از پروتئین Aیا G  میکرب ها استفاده می شود. به علت سادگی این روش، می تواند مناسب تراز روش هایی مانند ژل فیلتراسیون و گرادیان ساکارز برای جداکردن ایمونوگلوبولین ها باشد. اتصال غیرکووالانسی بین پروتئین Aیا G باکتریایی با بخش Fc ایمونوگلوبولین G یا IgG سبب شده تا امروز بسیاری از محققین از این خاصیت برای جداسازی IgG  استفاده نمایند. این روش جداسازی با استفاده ازتکنیک کروماتوگرافی جذبی یک روش خالص سازی سریع و یک مرحله ای است که موجب جدا شدن ایمونوگلوبولین های کلاس IgG  از محلول مورد نظر شده و بقیه ناخالصی از جمله سایر کلاس های ایمونوگلبولین وارد واکنش نشده وخارج می شوند.

Moroori Bar Mohamtarin Imonublobominha

تصویر: طرح مفهومی از مدل مولکولی ایمونوگلوبولین جی

با این تکنیک ما می توانیم به یک محصول هموژن از محلول ناخالص و ناهمگون اولیه دست یابیم . به دلیل تمایل فراوان این پروتئین برای ترکیب واتصال با بخش Fc مولکول IgG بسیاری ازپستانداران، این پروتئین به عنوان یک معرف استاندارد درتکنیکهای ایمونوشیمی مورد استفاده وسیع می باشد. علاوه برکاربرد پروتئین A برای جداسازی IgG با روش کروماتوگرافی جذبی، درروشهای دیگرنیزمورداستفاده فراوان قرارمیگیرد.

در چندین مطالعه، ارتباط میان عفونت های مزمن با هلیکوباکترپیلوری و شیوع بیماری های عروق کرونر گزارش شده است. فرضیه پیشنهادی آن است که عفونت مزمن با هلیکوباکترپیلوری منجر به تغییر در سطح سرمی لیپیدها ولیپو پروتئین ها شده و تولید پروتئین های التهابی می کند که سبب ترومبوژنز می گردند. بیماری عروق کرونر علت اصلی مرگ زودرس مردان در کشورهای توسعه یافته می باشد..مطالعات اخیر رابطه ای را بین بیماری های عروق کرونر با عفونت و مدیاتورهای التهابی و سیستم منوسیت مارکروفاژ در آتروژنوز مطرح کی کند.نتایج حاصل از این تحقیقات بیان می کند ۱۰۰ درصد از بیماران دچار سکته قلبی از نظر آنتی بادی ضدهلیکوباکترپیلوری، سرم مثبت می باشند.ایمونوگلوبولین G  اختصاصی ضد هیلکوباکترپیلوری مثبت بوده اند ، ریسک بیماری های کرونر دو برابر گزارش شده است. در یک سری از تحقیقات عنوان شده که سروپوزیتیوتیه این ارگانیسم با افزایش غلظت فیبرینوژن پلاسما و سایر شاخص های قلبی عروقی سرم همراه است. این امر نشانه وجود مکانیسم احتمالی از طریق افزایش حساسیت نسبت به ترومبوز است. جهت تشخیص عفونت هلیکوباکترپیلوری از روش های مختلفی نظیر هیستوپاتولوژی ، تست اوره آز و کشت باکتریایی استفاده می شود. روش سرولوژی با متد الیزا جهت تعیین آنتی بادی های هلیکو باکترپیلوری علاوه بر سهولت عمل و کم هزینه بودن نسبی آن از نظر حساسیت و ویژگی نیز ارزشمند بوده و از لحاظ تشخیص پیشبینی و حتی ارزیابی درمان نیز بسیار سودمند است.

اکثر روشهای تشخیصی هلیکوباکترپیلوری تهاجمی بوده و وقت گیری و پرهزینه می باشند. با توجه به این که آنتی بادی IgG خون به بزاق انتقال می یابد این تفکر را به وجود می آورد که ممکن است بتوان از آن در تشخیص عفونت ناشی از هلیکوباکترپیلوری استفاده نمود. عفونت ناشی از هلیکوباکترپیلوری در سراسر دنیا شایع است و با التهاب مزمن تیپ B معده در ارتباط بوده و عامل اصلی زخم و کانسر معده می باشد. آزمایش سرم جهت تعیین آنتی بادی هومورال در مقابل هلیکوباکترپیلوری که اخیرا توسط برخی از محققین مورد بررسی قرار گرفته با عفونت ناشی از این باکتری ،کاملاً همخوانی داشته ، مثیت شدن آن نشانگر دقیق عفونت است. اخیرا در رژیم درمانی طولانی مدت برای پیگیری ومانیتورینگ تغییرات IgG در بیماران مبتلا به هلیکوباکترپیلوری مورد توجه قرار گرفته است. از آنجا که ایمونوگلوبولین اختصاصی هلیکوباکترپیلوری در ترشحات معده ودرار ظاهر شده به میزان قابل ملاحظهای نیز از جریان خون به ترشحات بزاقی انتقال می یابد. بیماران مبتلا به اختلالات بخش فوقانی دستگاه گوارش  که برای مدت های طولانی آنتاگونیست های ترشحی دریافت میکنند با استفاده از روش ساده تعیین IgG بزاق به روش الیزا میتوانند از وضعیت هلیکوباکترپیلوری معده آگاهی یافته ، اقدام به ریشه کنی عفونت نمایند.

منابع:

کاظمی بهرام, خالقی شهرام, بنده پور مژگان, جهانی ابیانه مریم, ماغن لیلا, پاک زاد پرویز. کلونینگ ژن پروتئین A باکتری استافیلوکوکوس اورئوس در پلاسمید بیانی. زیست فناوری میکروبی : پاییز ۱۳۸۸ , دوره  ۱ , شماره  ۲ ; از صفحه ۹ تا صفحه ۱۳ .

رهنما بدرالسادات‌, زادگان نادره‌, فتاحی ابراهیم, صمدی خواه جهانبخش. بررسی وجود آنتی بادی کلاس IgG ضد هلیکوباکترپیلوری در انفارکتوس حاد قلبی. مجله دانشگاه علوم پزشکی کرمان : بهار ۱۳۸۰ , دوره  ۸ , شماره  ۲ ; از صفحه ۶۶ تا صفحه ۷۳ .

نصرالهی محترم, ملکی ایرج, خلیلیان علیرضا. مقایسه ارزش تشخیصی آنتی بادی IgG ضد هلیکوباکترپیلوری در بزاق و سرم در مبتلایان به اختلالات دستگاه گوارش فوقانی. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی گرگان : بهار و تابستان ۱۳۸۲ , دوره  ۵ , شماره ۱۱ ; از صفحه ۳۶ تا صفحه ۴۱ .

درباره E.ASL.S

این نوشته هم جالبه!

یماری کروهن

روشی نوین برای درمان بیماری کورهن با استفاده از باکتری‌ها

پژوهشگران دریافتند که آنزیم تولید شده توسط فلورمیکروبی نامتوازن در دستگاه گوارش انسان به بیماری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *