خانه / کتابخانه / Plant Tissue Culture Engineering

Plant Tissue Culture Engineering

Plant Tissue Culture Engineering

کشت بافت گیاهی فرایندی است که از قطعات کوچک از بافت گیاه جدا شده و به مدت نامحدودی در یک محیط غذایی کشت داده میشود تا به گیاهی با خصوصیات گیاه مادر دست پیدا کنیم.علم مهندسی ژنتیک بر پایه روش است می باشد که در سطح وسیع مورد استفاده می باشد. برای ساخت یک بافت به شیوه‌های مهندسی، نیاز به طراحی یک داربست با ساختار فیزیکی مناسب با امکان چسبندگی سلول‌ها به آن، مهاجرت سلولی، تکثیر سلولی و تمایز سلولی و در نهایت رشد و جایگزینی بافت جدید است.

دانشمندان معمولا از مهندسی ژنتیک در عالم طبیعت در یک باکتری خاکزی تحت عنوان اگروباکتریوم استفاده می کنند که مولد بیماری گال می باشد. از پلاسمید این باکتری غالبا برای تغییر ساختار ژنتیکی یک گیاه حساس به بیماری گال استفاده می شود. ابتدا ژنهایی راکه یک خصوصیت مطلوب را شناسایی کرده و در گام بعدی این ژن مطلوب را به گیاه مورد نظر انتقال می دهند. برای این منظرو ژن مورد نظر را توسط آنزیم های خاصی جدا کرده و با پلاسمید باکتری اگروباکترویوم ترکیب می نمایند.

چنین پلاسمیدی را دی ان ای نوترکیب و یا آر دی ان ای (RDNA) می نامند. سپس مجموعه پلاسمید،ژن مطلوب و اگروباکتروم به گیاه مورد نظر انتقال داده شده می شود. بعضی از سلولهای این گیاه، ژن مربوطه را از پلاسمید دریافت کرده و جزء ساختار DNA خودی می‌کنند. وقتی چنین سلولهای گیاهی در محیطهای کشت رشد داده می‌شوند، تولید گیاهان کوچکی می‌کنند که می‌توان وجود صفت جدید مورد انتظار از ژن انتقال یافته را در آنها تست کرد. این چنین گیاهانی تراریخته نامیده می‌شوند گیاهان تراریخت و باید آزمونهای بیشتری بر روی آنها صورت گیرد. در این کتاب در مورد کشت بافت گیاهان بحث و گفتگو انجام شده است.

ok نویسنده: گوپتا و همکاران
ok انتشارات: اسپرینگر
ok تعداد صفحات: ۴۸۰
ok سال انتشار: ۲۰۰۵
ok دریافت کتاب: ۱۰/۵۱ مگابایت

این نوشته هم جالبه!

Agrobacterium: From Biology to Biotechnology

آگروباکتریوم یک باکتری گرم منفی است. جنس آگروباکتریوم به تعدادی گونه تقسیم می‌­شود. گروباکتریوم می­تواند …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *